Garaże blaszane stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych garaży murowanych. Inwestorów przekonuje niska cena oraz łatwość wznoszenia konstrukcji. Najprostszym rozwiązaniem jest wzniesienie blaszaka bez ocieplenia, jednak skutki tej decyzji mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania już podczas pierwszych mrozów. Poznaj dlaczego i jak ocieplić garaż blaszany. 

Skutki braku ocieplenia garażu 

Czynnikiem, który znacząco wpływa na podjęcie decyzji o wzniesieniu garażu są niesprzyjające dla auta warunki atmosferyczne, które panują na zewnątrz przez okrągły rok. Garaże blaszane doskonale chronią samochód przed opadami śniegu oraz deszczu, natomiast, nieocieplone, nie zabezpieczają auta przed mrozem. Niskie temperatury niekorzystnie wpływają na pracę samochodów, zwłaszcza starszych. 

Jak ocieplić garaż blaszany od wewnątrz 

Najczęściej stosowaną metodą ocieplenia garażu blaszanego jest wyłożenie ścian blaszaka płytami styropianowymi od wewnątrz. Metoda ta jest prosta oraz nie pochłania dużych kosztów inwestycyjnych. Płyty styropianowe o grubości około 3 cm należy przykleić do wewnętrznych ścian garażu za pomocą pianki montażowej lub specjalnego kleju do styropianu. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wybieranych produktów, zarówno samego styropianu, jak i preparatów do klejenia. Wysokojakościowe środki pozwolą uniknąć odpadania płyt podczas codziennego użytkowania garażu. 

Garaże blaszane ocieplane od strony zewnętrznej 

Metoda ocieplania garażu blaszanego od zewnątrz wymaga większych umiejętności technicznych. Proces ocieplania od zewnątrz niesie ze sobą konieczność zastosowania konstrukcji wsporczej. Ułatwia ona przytwierdzenie warstwy termoizolacyjnej do ścian i dachu garażu oraz zapewni równomierne przenoszenie się sił z dachu na ściany zewnętrzne. Jak ocieplić garaż blaszany od zewnątrz? Do wykonania ocieplenia potrzebujesz odpowiedniej grubości styropianu, dedykowanego dla styropianu kleju montażowego lub pianki oraz tynku strukturalnego. 

Izolacja od strony podłoża 

Ściany oraz dach nie są jedynymi elementami garażu, które powodują straty ciepła. Ważne jest również dobre zaizolowanie powierzchni gruntu, na którym ustawiony jest garaż blaszany. Konstrukcja powinna zostać usytuowana na fundamencie (wylewce betonowej), która przeniesie siły z konstrukcji do podłoża i pozwoli na dopełnienie skutecznej termoizolacji konstrukcji.