Choć budowa garażu nie wydaje się tak wielkim przedsięwzięciem, jak postawienie domu to nadal wiąże się z szeregiem obowiązków, które należy spełnić na długo przed rozpoczęciem pierwotnej budowy. Dotyczą one zazwyczaj otrzymania odpowiednich pozwoleń na budowę i postawienie garażu, niezależnie czy jest on wykonany z blachy, czy murowany. Jednakże dokumenty to nie jedyna sprawa, którą powinni zająć się budowlańcy przed montażem garażów. Duże znaczenie ma także podłoże, które zależy od rodzaju materiału wykorzystanego podczas konstrukcji garażu.

Powierzchnia pod blaszakiem

Decydując się na garaże z blachy duże znaczenie ma przygotowanie twardego podłoża. Konstrukcja musi być bowiem osadzona na solidnej powierzchni, która zapobiegać będzie zapadaniu się garażu, czy jego przesuwaniu. Zaleca się, by pod zamówionym garażem z blachy wykonać wylewkę betonową lub wyłożyć płyty chodnikowe. Ich trwałość i wytrzymałość pozwolą na bezpieczne zamontowanie elementów garażu z metalu, a następnie jego niezawodne użytkowanie.

Co w przypadku murowanego garażu?

W przypadku garażu wykonywanego z innych materiałów, takich jak cegła, czy pustaki zwykła wylewka nie wystarczy. Wówczas warto przygotować się na kopanie i wylewanie solidnych fundamentów, podobnych do tych, które stosuje się podczas budowy domu. Warto pamiętać bowiem, że konstrukcja garażu murowanego jest o wiele cięższa od zwykłego blaszaka, stąd trwałe fundamenty zapobiegać mają nie tylko zapadaniu się garażu, lecz także pękaniu ścian, czy ostatecznie zawaleniu się budynku.